Jóga a menstruační cyklus

Ženy jsou bytosti cyklické. Každý měsíc nám menstruační cyklus umožňuje prožívat několik fází, z nichž každá přináší svá specifika. Přestože naše společnost předstírá, že život je lineární a že neustálý růst je možný, ze své vlastní zkušenosti vnitřně víme, nebo alespoň tušíme, že tomu tak není. Pokud svou cyklickou podstatu přijímáme a její možnosti využíváme, dostáváme se do souladu s řádem přírody. Vždy, když žijeme v souladu s celkem, i náš individuální životní příběh probíhá hladčeji a plynuleji.

V rámci konzultace si můžeme povědět o jednotlivých fázích menstruačního cyklu a o tom, co v sobě ovulace, menstruace a čas mezi nimi nese za možnosti, jak se na ně napojit a využít jejich velký životodárný a regenerační potenciál. Stejně jako vše ostatní, co v životě děláme, i cvičení jógy nám může buď pomáhat nebo nám v harmonickém prožívání cykličnosti bránit. 

Ráda Vám ukážu cviky, které se hodí pro období menstruace a které cviky se hodí pro ostatní fáze cyklu.  Existuje také speciální měsíční sestava, která nám může pomoci lunární podstatu našeho cyklu lépe vnímat. 

Konzultace je vhodná i pro ženy, které užívají hormonální antikoncepci a nemají tudíž přirozený menstruační cyklus. Stejně tak je vhodná pro ženy, které z jakéhokoliv důvodu nemenstruují, ať už proto, že je jejich cyklus momentálně narušen a menstruace neprobíhá a nebo již ustal. Lunární cyklus se z ženského života neztrácí nikdy.